Telefon Dolandırıcılığı

✅ Telefon dolandırıcılığı: genellikle korku ve panik hali meydana getirecek cümlelerle inandırarak ve ikna ederek yapılmaktadır. Telefon dolandırıcıları, görüştükleri kişileri; para transferi yapmaya, kontör kartları aldırıp kart kodlarını göndermeye, ürün/abonelik veya hizmet satın almaya yönlendiren konuşmalarla veya sms ve akıllı telefon uygulamalarıyla, istediğini yaptırabilecek her türlü yöntemi kullanmaktadırlar.

Hemen Tıkla Ara

cep-telefonu-dolandiriciligi

Cep Telefonu Dolandırıcılığı

Kullanıcıları hedef alan Cep Telefonu Dolandırıcılığı yöntemlerinden sıklıkla karşılaşılanlardan bazıları aşağıdadır.

Polis-Asker-Savcı Dolandırıcılığı

Sizi arayan şahıs kendisini Polis olarak tanıtıp terör örgütü PKK veya FETÖ ile bağlantınızın olduğunu tespit ettikleri ve mağdur olmamanız için evinizdeki veya bankadaki paranızı kendi verecekleri hesaba aktarmanız durumunda Terör suçundan aklanacağınızı söyler. Bu sırada arkadan sürekli telsiz sesleri dinleterek sizi ikna etmek için tüm ortamı hazırlar. Sizin paniğe kapılmanızı sağlayarak her talimatını yerine getirmenizi amaçlar. Aynı şekilde kendisini Asker olarak tanıtan telefon dolandırıcıları ve kendisini Savcı olarak tanıtan telefon dolandırıcılarının da kullandığı yöntem aynıdır.

telefon-dolandiriciligi

SMS Dolandırıcılığı – Kısa Mesaj Dolandırıcılığı

“Hediye Abonelik Kazandınız”, “Ütü kazandınız”, “Hemen Arayın”, “Tebrikler! Ücretsiz abonelik kazandınız” ve benzeri içerikli kısa mesajların sonunda “Hemen Arayın” yazan bilmediğiniz bir numara mevcuttur. Kısa mesaj içeriğindeki telefon numarasını aradığınızda yüksek ücretli faturalarla karşılaşabileceğiniz gibi, sizi ücretsiz veya hediye olan ürünü alabilmeniz için bir ürüne abone yapmaya çalışanlarla da karşılaşabilirsiniz.

Rehberinizde ekli olmayan bir telefon numarasından “Merhaba, Kaçta buluşuyorduk?” gibi bir mesaj aldığınızda, mesajı gönderenin sizin bir tanıdığınız olduğunu düşünebilirsiniz. Tanımadığınız o telefon numarasını aradığınızda faturanızda yüksek ücretlerle karşılaşabilirsiniz.

Kısa mesajın içerisinde bir internet adresi görebilirsiniz, sakın açmayın. Üzerine tıklayacağınız o link akıllı telefonunuza casus yazılım veya virüs yüklemenizi sağlayan ilk adım.

Hemen Tıkla Ara

Bant Kaydı Dinletilerek Yapılan Telefon Dolandırıcılığı

Telefonunuzu arayan, rehberinizde ekli olmayan numaradan gelen aramayı cevapladığınızda, profesyonelce kaydedilmiş bir ses kaydı otomatik olarak size dinletilecek ve bir ücretsiz bir abonelik veya ürün kazandığınızı söyleyerek, hediyenizi almak için bir tuşa basmanızla sizden kimlik bilgilerinizi isteyebilmektedirler.

Cevapsız Arama Dolandırıcılığı

Ücretli hizmet veren telefon numaralarından telefonunuz aranarak sadece çağrı yapıp kapatılır ve sizin bu cevapsız çağrı yapan telefon numarasını aramanız telefon dolandırıcısı tarafından beklenir. Siz bu cevapsız çağrı yapan telefon numarasını aradığınızda sizinle olabildiğince uzun bir telefon konuşması yapabilecek bir konu hakkında konuşmaya çalışır. Bu görüşmeden sonra faturanızda yüksek miktarlar görebilirsiniz.

telefon-dolandiriciligi-3

Telefon Dolandırıcılığına Maruz Kaldıysanız Ne Yapmalısınız?

 • Öncelikle para transfer işlemi için talimat verdiyseniz iptal ettirmek için banka ve benzeri finans kuruluşlarıyla derhal iletişim kurun.
 • Abonelik için onay vermişseniz, abonelikten cayma için genellikle ilk anlar, ilk günler bu işlemi sorunsuz yapabilirsiniz. Vakit kaybetmeden iptal işlemi için gerekenleri yapın.
 • Cep telefonunuza yüklenmiş olan bir casus yazılım veya dolandırıcı programı var ise telefonunuzu bunlardan tamamen arındıracak teknik işlemleri gerçekleştirin.
 • Savcılığa giderek yaşadığınız cep telefonu dolandırıcılığı olayı ile ilgili olarak tüm detaylarıyla birlikte anlatarak şikayetçi olun.

Telefon Dolandırıcılığına Maruz Kalmamak İçin Neler Yapılabilir?

 • Bilinmeyen numaralara cevap vermeyin.
 • Kişisel bilgilerinizi paylaşmayın.
 • Telefon hizmeti aldığınız şirketin size sunduğu güvenlik önlemlerini kullanmaya çalışın. Pin kodu belirleme, gizli soru belirleme, sesli imza belirleme gibi…
 • Telefonunuzda veya tabletinizde şifre kullanımını etkinleştirin. Kullanmadığınız zamanlarda telefonunuz şifre ile kilitlenmiş ve başkaları tarafından kullanılmayacak durumda olmalı.
 • Telefonunuzda e-posta, banka erişim şifrelerinizi kayıtlı halde tutmayın.
 • Akıllı telefonlarınıza bilinmeyen kaynaklardan uygulama yüklemeyin.
 • Telefonunuz çalınırsa uzaktan telefonunuza erişebilirseniz bilgilerinizi silin. Telefonunuzda kayıtlı e-posta, facebook, twitter gibi hesaplarınız varsa derhal bunların şifrelerini değiştirin. Önceden ayarladıysanız telefonunuzu takip edebilirsiniz.
 • Bilmediğiniz kaynaklardan gelen internet adreslerini açmayın.

Hemen Tıkla Ara