Sosyal Medya Ergenlerinin Sazan Avı – Yarın teslim tarihi

✅İnternette canı sıkılan sosyal medya ergenlerinin insanları kandırmak ve eğlence amaçlı yaydığı bildirilere her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Son bildiri gündemimizi ise Facebook’un “Yarın teslim tarihi…!!!!!!! Paylaştığımız her şey, yarın herkese açık olacakmış. Silinmiş veya izinsiz olan mesajlar bile. Sadece bir bitti ve önlem almak her zaman için tercih edilir.. Kanal 13 Facebook’ta gizlilik konusunda konuşmuşlar. (Facebook’u veya Facebook’a fotoğraf, bilgi, mesaj ve gönderiler, hem geçmiş hemde gelecekte kullanmak için facebook izni ile herhangi bir tarafa izin vermem..) Bu ifade ile Facebook ‘a, bu profili ve /veya içeriği doğrultusunda bana karşı herhangi bir eylem alabilmesi kesinlikle yasaktır.. Gizlilik ihlali ve yasası, yasalar tarafından ceza (1_308_1_1_103 308_103 ve Roma tüzüğü…) Not ;Facebook artık kamu taraf.. Tüm üyelerin bu şekilde bir not göndermesi gerekiyor. İsterseniz bu sürümü kopyalayıp koyun.” mesaj metni oluşturuyor. Bu tarz bildiri mesajını arkadaşı, dostu veya akrabası tarafından paylaşıldığını gören kullanıcılar ne olur ne olmaz kendimi garantiye alayım diyerek içeriğe şüphelide baksa mesajı duvarlarında paylaşıyorlar. Bu şekilde metin bir anda Facebook kullanıcılarının gündem maddesi haline geliyor.

Bu tarz bildiriler ne zaman çıkıyor?

Ülkemizde ne zaman bir devlet yetkilisinin sosyal medya ve internet paylaşımları ile ilgili bundan sonra araştırma yapılacağı yada bununla ilgili bir kanun maddesi hazırlandığı söylense hemen ertesi gün birileri bu tarz metin hazırlayıp piyasaya sunuyor.

Bu tarz bildiriler yayılmasının amacı ne?

Bu tarz bildirilerin amacı biraz öncede belirttiğimiz gibi insanları kandırmak ve eğlenmek gibi görünse de söz konusu bildiri kötü niyetli kişiler, internet dolandırıcıları ve hackerlarında ilgisini çekiyor. Söz konusu bildiri metinini duvarında paylaşan kişiler belirlenip, bunların interneti bilinçsiz kullandıkları ve bu tarz olaylardan korkacağını varsayılarak bu kişiler dolandırıcılık ve hack olaylarında hedef seçilebiliyor. Daha sonra hedef seçilen kişiler ya internet üzerinden yada telefonuna ulaşılabilirse telefon üzerinden iletişime geçilerek kendisini Polis ya da Savcı olarak tanıtan kişilerce dolandırıcılık olayına maruz kalıyor. Benzer bildirilerin örnekleri Whatsapp ve diğer yazışma programları içinde yapılıyor.

Benzer Örnekler

Günümüz orta yaş nesli iyi hatırlar. Eskiden kapının altından bir mektup atılırdı. Atılan bu mektupta güzel bir hikaye anlatılır, eğer bu hikayeye inanarak mektubun aynısını 10 kişiyle gönderilirse istediği bir hayalinin gerçek olacağı yoksa başına kötü bir şey geleceği yazardı. İşte tarihteki o metin ile başladı her şey, şimdi ise buralardayız.

Bu tarz bildirilerle ilgili yapılması gerekenler

İnternet ve sosyal medya kullanıcılarının bu tarz bildiriler ile karşılaştıklarında yapmaları gereken şey öncelikle İnternette gördükleri her şeyin doğru olmadığı varsayımı üzerinden giderek yayılan haberi paylaşmadan önce detaylı bir şekilde araştırma yapmak ve doğruluğunu teyit etmektir. Sosyal medya siteleri kendi sitelerinde “Gizlilik, Hak ve Sorumluluklar Bildirimi” üzerine uzunca bir anlaşma metni yayımlamaktadırlar. Eğer bu metinlerde bir değişiklik yapacak olsalar bunu tüm kullanıcılarına başkası aracılığıyla değil kendi siteleri üzerinden yayınlanacağı unutulmamalıdır.

Ahmet EKİM
Adli Bilişim Uzmanı
Yeminli Adli Bilirkişi
Sosyal Medya ve Bilgi Güvenliği Uzmanı