Banka Dolandırıcılığına Karşı Nasıl Kendimizi Koruruz?

banka-dolandiriciligi-nasil

✅ Banka hesabı dolandırıcılığı, kredi kartınız veya banka kartınız veya banka hesap bilgileriniz çalındığında karşılaşabileceğiniz bir durumdur.

Banka ekstresinde yapmadığınız ödeme işlemlerini görürseniz banka hesabı dolandırıcılığına maruz kalmış olabilirsiniz.

Banka Dolandırıcılığına Kredi Kartı Dolandırıcılığına Maruz Kalmamak için Nasıl Önlem Almalıyız?

  • Adınızı, soyadınızı, adresinizi, telefon numaranızı, banka hesap numaralarınızı ve benzeri kişisel bilgilerinizin yazılı olduğu kağıtları, notları, dekontları, çıktıları atmadan önce okunamayacak şekilde parçalayın, imha edin.
  • Bankanız sizi arayarak size ait özel güvenlik bilgileriniz olarak kullanılan soruları sormazlar. Size telefonla ulaşan ve bankadan aradığını söyleyenlere karşı özel güvenlik bilgilerinizi, hesap numaralarınızı, adınızı soyadınızı söylemeyin. Bankalar müşterilerine bu şekilde bilgileri kendi aramalarında sormamaktadırlar.
  • Bankadan arayan ve size bir teklif sunacağını söyleyen kişilerin teklifini kabul etmeden önce bu önerimizi yapın! Telefonu kapatın ve bankanızın telefon numarasını kendiniz arayın. Böylelikle dolandırıcılarla mı görüşüyorsunuz banka ile mi görüşüyorsunuz emin olacaksınız. Sahtecilik ve dolandırıcılığa maruz kalmamış olacaksınız.
  • Şüphelendiğiniz işlem görürseniz derhal bankanızın müşteri hizmetlerini arayıp bilgi verin.
  • Banka veya Kredi kartı ekstresi bekliyor ancak adresinize alamamışsanız derhal bu durumu bankanız müşteri hizmetlerini arayarak paylaşın.
  • Başkalarının rahatlıkla görebileceği şekilde banka işlemlerinde kullanabilecek özel bilgilerinizin yazılı olduğu metinler bırakmayınız.
  • Şüpheli işlemler olduğunda bilgilendirilmek için seçtiğiniz iletişim kanallarını önemseyin. E-posta ile bilgilendirilmek istediğinizi seçmeniz durumunda e-posta geldiğinde vakit kaybetmeden kontrol edebilmelisiniz. Telefon ile bilgilendirilmeyi tercih ettiğiniz durumda verdiğiniz telefon numarasının doğru ve güncel olduğundan emin olun.