Adli Veri İmha

✅Kurumların eski bilgisayarlardaki verilerin imhası ve Adli konularda delil üzerindeki sadece suç unsuru olan dosyaların geri getirilmeyecek şekilde imhası hizmeti vermekteyiz.

E-delil’den Veri Silme

Adli vakalarla ilgili olarak el konulan ve adli kopyası (imaji) alınan veri depolama ünitelerinin içerisinde bulunan suç unsurlarının silindikten sonra yasal sahibine teslim edilmesi gerekir. Aksi taktirde adli kopyasını alınan veri depolama biriminin aslinin yasal sahibine olduğu gibi geri verilmesi halinde veri depolama birimi üzerindeki suç unsuru dosyaları da tekrar şüpheliye teslim etmiş olunacaktır. Bu uygulamanın ne kadar ciddi bir problem olduğu somut bir şekilde şöyle örneklendirilebilir: Adam öldürdüğü şüphesiyle yakalanan bir şahsın üzerinden çıkan ekmek bıçağını sahsa geri teslim etmek ne kadar doğrudur. Dolayasıyla önce veri depolama birimi kopyası üzerinden incelenmeli ve doğrudan suç unsuru olan dosyalar yok ise veri depolama biriminin asli sahibine iade edilmelidir. Ancak bu uygulama her suç şüphesi için bir standart haline getirilmemelidir. Yaşı küçük çocuklara cinsel ilgi duyduğundan şüphelenildiğinden bahisle alınan bir bilgisayarın hafıza biriminin adli kopyası alındıktan sonra içerisinde yaşı küçük ve uygunsuz fotoğrafların bulunduğu veri depolama ünitesini olduğu sekliyle şüpheliye teslimi kadar buyuk bir hata yapılmamalıdır. Öte yandan örneğin bir bilgisayardan bir ip adresine bağlanılmış mı şeklinde bir inceleme yapılacakken veri depolama birimini inceleme tamamlanıncaya kadar sahibine teslim etmemek olası büyük ticari kayıplara yol açabilecektir. Adli inceleme konusuna göre bu husus hakkında karar verilmeli ve genelleme yapılarak mağduriyetlerin olmasına sebep olunmamalıdır.

Terör, çocukların cinsel istismarı vb konularda da veri depolama ünitesinin asli sahibine teslim edilmeden önce suç unsuru olduğu tespit edilen dosyaların geri getirilmeyecek şekilde imhası hizmeti vermekteyiz.

Hemen Tıkla Ara